sobota, 30 stycznia 2016

Top 11 nowych zawodników Ekstraklasy 2015-16

Okno transferowe otwarte, wielu zawodników opuszcza naszą Ekstraklasę, ale i wielu do niej przybywa. Czy ci zawodnicy podniosą poziom polskiego ligowego podwórka. Wybrałem 11 nowych zawodników Ekstraklasy, którzy mogą zmienić poziom naszej ligi:
BRAMKARZ
Vanja Milinković-Savić (Lechia Gdańsk)
Niespełna 19-letni zawodnik jest synem trenera Nikoli Milinkovicia i bratem Sergeja- zawodnika Lazio Rzym. Sprowadzony z Manchesteru United. W Lechii będzie rywalizował z Marko Mariciem, wypożyczonym z Hoffenheim i Łukaszem Budziłkiem. Oprócz serbskiego obywatelstwa posiada także obywatelstwo hiszpańskie. Jest reprezentantem Serbii U20.

OBROŃCY:
Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa)
Wrócił do Legii po 3 letniej przerwie na zasadzie wypożycznia z FK Krasnodar. Wszechstronny obrońca, może grać na prawej stronie i w środku defensywy. Adam Nawałka wystawiał go też na lewej obronie. W tym sezonie rozegrał w rosyjskiej lidze tylko 6 spotkań, a w Lidze Europy- 4. W kadrze jest rezerwowym, podstawowym lewym defensorem w kadrze jest lewy pomocnik- Maciej Rybus. W Legii będzie rywalizował z Bartoszem Bereszyńskim i Łukaszem Broziem. Jędrzejczyk wrócił do Legii, bo chce grać regularnie i walczyć o miejsce w 23-osobowym składzie na EURO.

Lasha Dvali (Śląsk Wrocław)
20-letni rosły obrońca został sprowadzony do Wrocławia z MSV Duisburg. Młody Gruzin zagrał w 2.Bundeslidze tylko 1 mecz (30 minut), w rezerwach niemieckiego klubu rozegrał tylko 3 spotkania. Reprezentant Gruzji, wystąpił w meczu przeciwko reprezentacji Polski przegranym przez Gruzję 0:4. O miejsce w składzie będzie rywalizował z Piotrem Celebanem, Adamem Kokoszką i Mariuszem Pawelcem.

Florin Bejan (Cracovia)
Sprowadzony za 100 tysięcy euro z ASA Tirgu Mures obrońca rozegrał w tym sezonie ligi rumuńskiej 15 spotkań w pełnym wymiarze czasowym. Młodzieżowy reprezentant Rumunii, w dorosłej reprezentacji jeszcze nie zadebiutował, choć był wiele razy powoływany. Ma szansę (jeżeli będzie grał regularnie w Cracovii) zagrać na EURO. Przypomnę, że Rumunia jest naszym rywalem w eliminacjach do MŚ 2018, które odbędą się w Rosji. Jego partnerem w środku obrony w Cracovii powinien być Hubert Wołąkiewicz.

Vladimir Volkov (Lech Poznań)
Lewy obrońca wypożyczony z KV Mechelen. Sprowadzony w miejsce sprzedanego do ligi tureckiej Barrego Douglasa. W tym sezonie w barwach belgijskiego klubu zagrał 13 razy, miał 1 asystę. W reprezentacji Czarnogóry rozegrał 17 spotkań. Zagrał w meczu z Polską (2:2).

POMOCNICY:
Sisi (Lech Poznań)
Nowy pomocnik Lecha sprowadzony z ligi koreańskiej, wcześnej grał m.in. w Osasunie, Valencii. Wszechstronny zawodnik, może grać na lewej i prawej pomocy oraz lewej obronie. W Poznaniu ma zastąpić sprzedanego do Legii Kaspera Hamalainena. Zagrał 12 razy w młodzieżowej reprezentacji Hiszpanii. O miejsce w składzie spokojny być nie może, będzie rywalizował z Szymonem Pawłowskim - gwiazdą Lecha Poznań.

Filip Starzyński (Zagłębie Lubin)
Jednokrotny reprezentant Polski zagra w Lubinie na zasadzie wypożyczenia z belgijskiego Lokeren. Jest to powrót do Ekstraklasy po rocznej przerwie. W sezonach 2013-15 był gwiazdą chorzowskiego Ruchu. W Zagłębiu także powinien być gwiazdą. W Belgii za bardzo sobie nie pograł: tylko 350 minut w 9 spotkaniach.

Anton Karachankov (Cracovia)
Nowy nabytek Cracovii to były młodzieżowy reprezentant Bułgarii grający na pozycji lewego pomocnika, ale może też grać w środku i na stronie prawej. Był zawodnikiem grającym tylko w lidze bułgarskiej, zobaczymy, czy sprawdzi się w Polsce. Reprezentacja Bułgarii zacznie za pół roku eliminacje do MŚ, może piłkarz Cracovii zadebiutuje w reprezentacji. O miejsce w drużynie Pasów będzie walczył z Cetnarskim, Budzińskim, Adamczykiem i największą gwiazdą Cracovii- Kapustkę.

NAPASTNICY
Nikki Bille Nielsen (Lech Poznań)
Duński napastnik zwiedził pół Europy, grał we Włoszech, Danii, Hiszpanii, Norwegii, Danii, no i zagra w Polsce. Trzykrotny reprezentant kraju, na na koncie 1 bramkę. W Esbjergu (z którego został sprowadzony) nie miał rewelacyjnych statystyk - 17 spotkań i 5 bramek. Chwilowo powinen grać w pierwszej 11, bo kontuzji nabawił się Marcin Robak, a Dawid Kownacki zdobył tylko 2 bramki w 11 spotkaniach.

Zdenek Ondrasek (Wisła Kraków)
Młodzieżowy reprezentant Czech. Ostatnio 4 lata grał w Tromsoe, w 96 spotkaniach zdobył 38 bramek. Bardzo ważne będzie jego doświadczenie z ligi norweskiej, no i czeskiej. Nie będzie miał łatwo przebić się do pierwszej 11, dopóki w Wiśle gra Paweł Brożek.

Witali Balashkov (Wisła Kraków)
Ukrainiec był przez pół roku wolnym zawodnikem, dopiero teraz znalazł klub. Wisła podpisała z nim kontrakt 26 stycznia, który obowiązuje do końca sezonu. Nie ma może zbyt bogatej przeszłości, grał tylko w lidze ukraińskiej- Czernomorcu, Howerli. Ten pomocnik może grać na każdej stronie boiska. Będzie rywalizował o miejsce w 11 z Donaldem Wilde Guerrierem, Tomaszem Cywką i Patrykiem Małeckim.

poniedziałek, 25 stycznia 2016

Bundesliga - podsumowanie 18. kolejki

Wczoraj skończyła się 18. kolejka niemieckiej Bundesligi. Podsumujmy tę kolejkę spotkań:

  • w 9 spotkaniach zdobyto 26 bramek, 1 z nich była samobójcza
  • gracze obejrzeli 34 żółte kartki
  • najwięcej bramek kibice zobaczyli we Frankfurcie, gdzie miejscowy Eintracht pokonał Wolfsburg 3:2
  • gospodarze wygrali tylko 2 spotkania (Ingolstadt i Eintracht Frankfurt)
  • Borussia nie dała odskoczyć Bayernowi na 11 pkt, obie drużyny wygrały swoje mecze
  • na 4. miejsce premiujące baraże do Champions League awansowała Borussia M'Glandbach
  • najwięcej kibiców oglądało spotkanie Schalke-Werder (ok. 62 000 widzów)
  • największe zaskoczenia- porażki Schalke, Wolfsburga, Kolonii
  • tylko Alexander Maier skompletował hat-tricka, Robert Lewandowski i Sandro Wagner zdobyli po 2 bramki
WYNIKI MECZÓW 18. KOLEJKI BUNDESLIGI
Hamburg 1-2 Bayern
Ingolstadt 1-0 Mainz
Hoffenheim 1-1 Bayer
Hertha 0-0 Augsburg
Hannover 1-2 Darmstadt
Koln 1-3 Stuttgart
Borussia M'Gladbach 1-3 Borussia Dortmund
Eintracht 3-2 Wolfsburg
Schalke 1-3 Werder

Tak grali Polacy:
Robert Lewandowski (Bayern) - cały mecz, 2 bramki
Eugen Polanski (Hoffenheim) - na ławce
Sebastian Boenisch (Bayer) - poza kadrą meczową
Artur Sobiech (Hannover) - wszedł w 90. minucie
Łukasz Załuska (Darmstadt) - na ławce
Paweł Olkowski (Koln) - zszedł w 52. minucie
Przemysław Tytoń (Stuttgart) - cały mecz
Łukasz Piszczek (Borussia) - cały mecz


niedziela, 24 stycznia 2016

Loew odkrywa karty przed EURO 2016!

Selekcjoner grupowych rywali Polaków na EURO 2016, Joachim Loew podał szeroką kadrę reprezentacji Niemiec na EURO 2016. Do turnieju zostało ok. 4 miesiące. Trener Mistrzów Świata chce w ten sposób zmotywować swoich zawodników. Na finały do Francji pojedzie tylko 23 zawodników, a turniejowa kadra zostanie podana pod koniec maja.
Szeroka kadra reprezentacji Niemiec na EURO 2016:
BRAMKARZE:
Bernd Leno (Bayer), Manuel Neuer (Bayern), Marc-Andre ter Stegen (Barcelona), Kevin Trapp (PSG), Ron-Robert Zieler (Hannover);
OBROŃCY:
Jerome Boateng (Bayern), Emre Can (Liverpool), Erik Durm, Matthias Ginter, Mats Hummels (wszyscy Borussia), Jonas Hector (Koln), Benedikt Howedes (Schalke), Shkodran Mustafi (Valencia), Antonio Rudiger (Roma), Sebastian Rudy (Hoffenheim);
POMOCNICY:
Karim Bellarabi i Christoph Kramer (obaj Bayer), Julian Draxler i Andre Schurrle (obaj Wolfsburg), Ilkay Gundogan i Marco Reus (obaj Borussia), Sami Khedira (Juventus), Toni Kroos (Real), Thomas Muller (Bayern), Mesut Oezil (Arsenal), Lukas Podolski (Galatasaray), Bastian Schweinsteiger (ManUtd);
NAPASTNICY:
Mario Gomez (Besiktas), Mario Gotze (Bayern), Max Kruse (Wolfsburg), Kevin Vooland (Hoffenheim);

Reprezentacja Niemiec przed EURO rozegra spotkania kontrolne z Anglią i Włochami. Na EURO znaleźli się w grupie C, zagrają kolejno z Ukrainą, Polską i Irlandią Północną.

Polak bohaterem meczu z Milanem!

Piotr Zieliński, 21-letni pomocnik Empoli bohaterem meczu z Milanem. W 21. kolejce Serie A jego klub mierzył się na własnym stadionie z wielkim Milanem i zremisował 2:2. Polak zaliczył trafienie w 31. minucie, była to bramka na 1:1. Czyniący coraz większe postępy zawodnik wypożyczony z Udinese zszedł z boiska w 88. minucie. Cały mecz w barwach Empoli rozegrał też bramkarz Łukasz Skorupski. Za jego występ włoscy dziennikarze w skali 1-10 dali mu 8,5 (najwyższa nota na boisku).
Empoli przed spotkaniem zajmowało w tabeli włoskiej Serie A 8. miejsce, Milan był 2 miejsca wyżej.
Piotr Zieliński jest zawodnikiem Empoli od jesieni 2014 roku na zasadzie wypożyczenia z Udinese Calcio. Ma już w tym sezonie na koncie 19 spotkań, 2 bramki i 5 asyst. Swoją grą przekonał Adama Nawałkę, że powinien go powoływać do kadry, W 2015 roku rozegrał 3 spotkania w biało-czerwonych barwach, natomiast od 2013 roku rozegrał 11 meczów, zdobył 3 bramki (z Danią i 2 z San Marino).  Liczymy na kolejne powołania na mecze reprezentacji, w marcu będzie miał okazję zagrać w meczu z Finlandią i Serbią, niewykluczone że selekcjoner zabierze go na EURO 2016 do Francji.

czwartek, 21 stycznia 2016

Barry Douglas w Konyasporze!

Barry Douglas piłkarzem Konyasporu. Wczoraj wieczorem podał taką informację turecki klub. Z nowym klubem ten lewy obrońca
 związał się 2,5 letnim kontraktem z możliwością przedłużenia o rok.
Szkocki obrońca był podstawowym zawodnikiem Lecha Poznań od roku 2013. Zdobył z poznańskim klubem Mistrzostwo Polski 2015. W biało-niebieskich barwach rozegrał w Ekstraklasie 58 spotkań, zdobył 3 bramki. W tym sezonie rozegrał 13 spotkań, miał 2 asysty. Zagrał tylko w jednym meczu Ligi Europy. Polscy kibice na pewno zapamiętają wykonywane przez niego rzuty wolne.

W Konyasporze występują już byli gracze Ekstraklasy- Dossa Junior (były piłkarz Legii) i Abdou Razack Traore (były piłkarz Lechii). Douglas o miejsce na lewej stronie defensywy będzie musiał powalczyć z Mehmetem Uslu. Nowy klub Szkota obecnie zajmuje siódme miejsce w tabeli tureckiej Superligi. 

poniedziałek, 18 stycznia 2016

Pierwszy Polak w Chelsea zawodnikiem Cracovii!


Kim jest Hubert Adamczyk?

Ten młody, 17-letni wychowanek Zawiszy Bydgoszcz przeszedł do historii futbolu. Jest pierwszym (miejmy nadzieję, że nie ostatnim) Polakiem grającym w Chelsea Londyn. W lipcu 2014 roku o transferze młodego pomocnika do klubu z Londynu mówiła cała piłkarska Polska. Chelsea zapłaciła za niego 300 tysięcy euro. Po 12 miesiącach związał się z klubem zawodowym kontraktem.

Jego historia w Chelsea.

W Chelsea debiutował w rozgrywkach Premier League International Cup w meczu z FC Porto. The Blues wygrali 2:1, Adamczyk wszedł na boisko w 69 minu
cie, sekundy później prawie zaliczył asystę, w końcówce spotkania mógł zdobyć bramkę, ale nie zaskoczył swoim strzałem bramkarza Smoków.
Grywał w meczach drużyn U18 a nawet U20. Miał też przyjemność brać udział w treningach pierwszej drużyny. Chelsea zrezygnowała z młodego, dobrze rokującego zawodnika, i ten postanowił wrócić do Polski.

Czy w Cracovii przebije się do wyjściowej jedenastki?

Został nabytkiem klubu z Krakowa. Cracovia zapłaci za niego ok. 100 tysięcy euro. W Cracovii ma być zawodnikiem „na przyszłość”. Adamczykowi będzie trudno przebić się do pierwszego składu nowego klubu. Będzie rywalizował o miejsce w pierwszej 11 z Mateuszem Cetnarskim, reprezentantem Polski Bartkiem Kapustką czy Marcinem Budzińskim. Cracovia po rundzie jesiennej zajmuje w tabeli Ekstraklasy wysokie 3. miejsce. Zobaczymy, jak dalej potoczy się jego kariera...

czwartek, 14 stycznia 2016

Poker Messiego, czwarty Lewandowski...

Poker Messiego, czwarty Lewandowski...

Messi po raz piąty ze Złotą Piłką. Dlaczego to on dostał Złotą Piłkę? Czwarte miejsce Roberta Lewandowskiego. Polacy nominowani do Złotej Piłki.

Od wręczenia Złotej Piłki za rok 2015 minęło już kilka dni. Zdobył ją po raz piąty w swojej karierze, po dwóch latach przerwy Leo Messi. Argentyńczyk zdobył ponad 41% wszystkich głosów, drugi Cristiano Ronaldo – 28%, a kolega Messiego z Barcy, trzeci Neymar – niecałe 8%.


Messi jet bezsprzecznie najlepszym piłkarzem świata od momentu, gdy stał się podstawowym zawodnikiem Barcy. Messi w gronie najlepszych piłkarzy znalazł się już w 2006 roku, zajmując dwudzieste miejsce. W latach 2007, 2008, 2013 i 2014 zajmował drugie miejsce, a Złota Piłka mu przypadła za lata 2009-2012 i 2015. W sezonie 2014/15 Barca wygrała prawie wszystko, co mogła wygrać, nie udało się tylko Superpucharu Hiszpanii.  Został królem strzelców (razem z CR7 i Neymarem) Ligi Mistrzów 2014-15. Z Barcelony wyróżniono również Luisa Enrique, został trenerem roku.
Myślę, że gdyby Argentyna wygrała Mundial w Brazylii, Messi zdobyłby także Złotą Piłkę za rok 2014. Wtedy tę nagrodę odebrał Ronaldo, m.in. dlatego, że wygrał z Realem Ligę Mistrzów. Messi jest liderem zdobywców tytułu najlepszego piłkarza globu. Wyprzedza o dwie „piłki” takie legendy jak Platini, Cruyyf, van Basten i Ronaldo. Ale ten piłkarz na dopiero 28 lat, tyle sukcesów na koncie, zobaczymy jak dalej potoczy się jego kariera.

Niespodzianką dla Polaków nie było czwarte miejsce Roberta Lewandowskiego, który otrzymał nieco więcej niż 4% głosów. To dzięki Robertowi nasza kadra awansowała na EURO do Francji. Dokonał czegoś niesamowitego, strzlił 5 bramek w 9 minut przeciwko Wolfsburgowi. Warto przypomnieć również, że nasz rodak w 2013 roku znalazł się na trzynastym miejscu, wyprzedzając takich piłkarzy jak Lahm, Xavi, Ozil, Schweinsteiger, Muller... Nie jest to pierwszy Polak nominowany do Złotej Piłki. Przed Robertem nominowani do tej nagrody byli:


Rok
Imię i nazwisko
Miejsce
1967
Włodzimierz Lubański
16
1967
Zygfryd Szołtysik
27
1969
Kazimierz Deyna
23
1969
Włodzimierz Lubański
23
1972
Kazimierz Deyna
6
1972
Włodzimierz Lubański
7
1973
Kazimierz Deyna
6
1973
Jan Tomaszewski
14
1973
Włodzimierz Lubański
17
1974
Kazimierz Deyna
3
1974
Grzegorz Lato
6
1974
Robert Gadocha
8
1974
Jan Tomaszewski
13
1974
Jerzy Gorgoń
15
1975
Grzegorz Lato
17
1978
Zbigniew Boniek
21
1979
Zbigniew Boniek
9
1980
Zbigniew Boniek
22
1981
Zbigniew Boniek
11
1981
Grzegorz Lato
28
1981
Włodzimierz Smolarek
28
1982
Zbigniew Boniek
3
1983
Zbigniew Boniek
30
1985
Zbigniew Boniek
6
1987
Józef Młynarczyk
21
2001
Emmanuel Olisadebe
18
2013
Robert Lewandowski
13
2015
Robert Lewandowski
4

Jak widzimy w tabeli, najlepsze miejsca zajmowali Kazimierz Deyna i Zbigniew Boniek, było to po sukcesach reprezentacji w MŚ. Pierwsi byli legendarni piłkarze Górnika Zabrze, potem bohaterowie meczu na Wembley, bohaterowie MŚ 1974 i Zbigniew Boniek. Po Bońku Józef Młynarczyk, zdobywca Pucharu Mistrzów z FC Porto i 13 lat nikt, do kolejnego bohatera, dzięki któremu awansowaliśmy na MŚ 2002. Teraz nastała era Roberta Lewandowskiego i oby trwała jak najdłużej.